Program Committee

Program Committee Advisors

Ana Carolina Lorena (Technological Institute of Aeronautics, Brazil)
Arno Siebes (Utrecht University, Netherlands)
Frank Klawonn (Ostfalia University of Applied Sciences, Germany)
Jaakko Hollmén (Aalto University School of Science, Finland)
Jerzy Stefanowski (Poznan University of Technology, Poland)
Michael Berthold (University of Konstanz, Germany)
Mykola Pechenizkiy (Eindhoven University of Technology, Netherlands)
Nada Lavrač (Jozef Stefan Institute, Slovenia)
Panagiotis Papapetrou (Stockholm University, Sweden)
Xiaohui Liu (Brunel University, UK)

Program Committee

A.J. Feelders (Utrecht University, Netherlands)
Albrecht Zimmermann (Caen-Normandy University, France)
Alipio Jorge (University of Porto, Portugal)
Antonio Barata (Leiden University, Netherlands)
Arno Siebes (Utrecht University, Netherlands)
Baptiste Jeudy (University Jean Monnet Saint Etienne, France)
Barbara Hammer (Bielefeld University, Germany)
Bartosz Krawczyk (Virginia Commonwealth University, USA)
Bruno Cremilleux (University of Caen, France)
Christin Seifert (University of Twente, Netherlands)
Cláudia Dias (University of Porto, Portugal)
Cor Veenman (Leiden University, Netherlands)
Dariusz Brzezinski (Poznan University of Technology, Poland)
Elisa Fromont (IRISA, France)
Eric Postma (Tilburg University, Netherlands)
Filip Zelezny (Czech Technical University, Czech Republic)
Gerrit-Jan de Bruin (Leiden University, Netherlands)
Inês Dutra (University of Porto, Portugal)
Irina Moreira (University of Coimbra, Portugal)
Jerzy Stefanowski (Poznan University of Technology, Poland)
Jessica Pointing (Stanford University, USA)
João Mendes-Moreira (University of Porto, Portugal)
Kaustubh Patil (Jülich Research Centre, Germany)
Lawrence Hall (University of South Florida, USA)
Leishi Zhang (Middlesex University London, UK)
Ljupco Todorovski (University of Ljubljana, Slovenia)
Lubos Popelinsky (Masaryk University, Czech Republic)
Maguelonne Teisseire (INRAE, France)
Marc Plantevit (Claude Bernard University Lyon 1, France)
Martin Atzmueller (Osnabrück University, Germany)
Martin Holena (Academy of Sciences, Czech Republic)
Mikel Galar (Public University of Navarre, Spain)
Mykola Pechenizkiy (Eindhoven University of Technology, Netherlands)
Myra Spiliopoulou (University of Magdeburg, Germany)
Nada Lavrač (Jožef Stefan Institute, Slovenia)
Niels Peek (University of Manchester, UK)
Paula Brito (INESC TEC, Portugal)
Paulo Cortez (University of Minho, Portugal)
Peter van der Putten (Leiden University, Netherlands)
Roberta Siciliano (University of Naples Federico II, Italy)
Ronaldo Prati (Federal University of ABC, Brazil)
Ruggero Pensa (University of Turin, Italy)
Sara Madeira (University of Lisbon, Portugal)
Saso Dzeroski (Jožef Stefan Institute, Slovenia)
Tomas Horvath (Eötvös Loránd University, Hungary)

More names to be announced soon.